Дуже-дуже важливе уточнення. Стратегія просування і рекламна стратегія — це різні поняття. Під рекламною стратегією мають на увазі медіаплан, тобто упорядковані РК з розподіленям бюджету у FigJam або Notion на певний період, типу такого:
В цій статті ми розглянемо складові стратегії просування та підхід до роботи з клієнтом. Використовуючи його можна збільшити свою продуктивність та LTV.
Але на початку трохи лікбезу по термінам
Рекламна стратегія це сленговий вираз, тому що в 90% випадків мається на увазі медіапланування. Однак для власників бізнесу він простіший для розуміння ніж медіапланування.
Якщо ви хочете бути коректним і зрозумілим, кажіть стратегія просування. Це буде коректно, тому що медіапланування є її складовою.
Часто, кажучи стратегія просування — мається на увазі маркетингова стратегія. Це майже одне й теж саме, але маркетингова стратегія більш глобальне поняття, бо також містить блок щодо покращення продукту.
Отже в цій статті, з акцентом на Meta ADS, розберемо саме стратегію просування в правильному розумінні (читай маркетингову стратегію).
Що входить в стратегію просування бізнесу?
Є безліч методологій опису складових маркетингової стратегії. В цьому списку я опишу ті, які сам використовую і пишу про них в блозі
- покращення продукту — маркетолог має провести порівняльний аналіз з конкурентами, опитування серед існуючих клієнтів та інші способи, щоб знайти вектор для покращення продукту; в свою чергу таргетологу простіше відмовитися від проєкту, якщо він бачить слабкий продукт;
- шлях клієнта (CJM) — визначення того, хто є вашим клієнтом через брифування та позиціювання; які є сегменти та їх JTBD;
- декомпозицію воронки продажів в платній рекламі — це процес визначення конверсійних показників типу: CTR, CPC, CAC, CR to: Lead, Order, Checkout, Purchase у абсолютних значеннях (CLP 4$, CAC 10$) і відносних (CTR, CR to Lead і тд)
- медіапланування — це процес, коли ви одночасно ефективно розподіляєте бюджет відносно часу та у правильному співвідношенні щодо РК, в яких знаходиться звʼязка: продукт, кластер, креатив, посадкова=воронка.
- SMM — все що повʼязане з контентом, формуванням бажання (чи потреби), співпрацює з блогерами та TOV (tone of voice, тоном комунікації з потенційними клієнтами (підписниками);
- таргетована реклама, вона ж медіабаїнг (з англ. media buying) – це процес вибору каналу та закупки там реклами. Тобто по замовчуванні таргетолог та маркетолог це медіабайери. Однак через специфіку різних каналів, типу соціальні мережі vs форуми або соц. мережі vs банери на сайтах – це про різну аудиторію та налаштування. Таргетинг це від слова target – тобто ціль, націлювання, тому що платформа Meta дає змогу націлитися на будь-яку аудиторію, важливо знайти релевантну пропозицію.
- посадкова сторінка — лендінг, квіз, сайт чи інтернет-магазин. В своєму блозі я працюю у 80% випадків з лендінг пейдж, але є інструкція по роботі з Shopify.
- email&mssg-маркетинг — тобто розсилки через email та чат-боти, це в тому числі канал трафіку, але займається ним, частіше всього копірайтер або маркетолог;
- маркетплейси — це окремі платформи (Rozetka, Prom, OLX і тд) для збільшення продажів і ними має займатися окрема людина під керівництвом маркетолога;
- партнерства — нетворкінг, дропшипінг, партнерські програми, колаборації з суміжними бізнесами;
- PR — публікація в ЗМІ; публічні виступи, стенди, ярмарки, фестивалі і т.п.
Приклад стратегії просування
Ось так виглядає стратегія просування на 12 місяців. Звичайно, що всіх деталей не покажу, але таргетована реклама зʼявляється після 3-го місяця роботи проєкту. Тому що на початку краще сфокусуватися на тих складових маркетингу, де можна зробити результат швидше і при менших вкладеннях.
Новий підхід до роботи з клієнтом
Суть підходу полягає в покращенні 4 фундаментальних частин вашої роботи з клієнтом. Зараз розглянемо кожен з них окремо.
1. Дати (періоди) роботи
Клієнти думають місяцями 1-31, а таргетолог датою оплати + 30 днів. В цьому і полягає перша проблема. Клієнт і ви дивитесь на обʼєм роботи по різному. Коли ви починаєте працювати у форматі 1-31 календарних днів, тоді ваш LTV росте.
Докладніше про лайфхак, який дозволяє збільшити ваш LTV роботи з клієнтом.
2. Привʼязка частини гонорару до KPI’s
Хочете працювати з клієнтом довше? Покажіть, що ви замотивовані і, головне, маєте середньостроковий план (5-8 тижнів) досягнення найбільш рентабельних показників. Це вже вас виділить серед інших таргетологів.
Докладніше про роботу з KPI’s та створення середньострокового плану.
3. Спеціальний шаблон таск-менеджера в Notion для таргетологів, маркетологів
Попередні 2 частини роботи працюють саме у підготовленому мною робочому просторі (workspace), який сфокусований під роботу з Meta чи Google ADS.
Докладніше про всі переваги роботи в робочому просторі від Andriy Kos.
4. Погодинна оплата за креативи
Погодинна оплата це найбільш справедлива форма оплати, як для замовника, так і для дизайнера чи таргетолога, який також робить креативи. Ця форма оплати балансує між вимогами замовника та часом на виконання. Чим складніше завдання та більше правок – ти дорожчий креатив. І це справедливо, але й вигідно.
Вигода полягає в тому, що чим краще замовник пояснить, який він хоче отримати креатив — тим швидше його зроблять. І таким чином, це буде коштувати дешевше.
Реальний приклад з вигодами працювати на погодинній оплаті в дизайні.